Tigers’ busy week garners hardware


LUSK – Four Niobrara County Tiger tracksters were invited to the Best in the West in Scottsbluff, Neb. on Monday evening.

The throwing duo of Jasper Caldera and Dylan Molzahn dominated the events, with Caldera winning the discus going 146 feet, 3.5 inches. Molzahn won the shot put going a career best 48-10.5. Caldera also placed eighth in the shot.

Freshman Mel ZumBrunnen had a busy night competing in three events, earning silver in the 100-meter dash in 13.63 seconds. She barely missed the podium in the 200-meter dash, running a personal best 28.11 and also placed seventh in the high jump at 4-9.

Senior Aric Eaton also competed in the pole vault, placing tied for fifth with a vault of 10-10.

The Tigers then headed north to Wright on Friday to compete in the Scott Hardy Memorial. The tracksters who went competed very well. 

The girls ended up sixth, scoring 61 points, while the boys placed fifth, scoring 66 points. The Tigers racked up six gold medals on the day. 

Caldera won both the shot and discus, throwing a career best 151 feet in the discus. Fellow thrower Anna Richardson won the shot going just over 32 feet.

Jazmin Ladwig won the 100-meter hurdles in a personal best 17.96, and her time was a state prequalifying performance. ZumBrunnen also won the high jump at a height of 4-8.

The boys 4x800 relay team of Cody Taylor, Collin Taylor, David West and Caleb Miller won the race in 9 minutes, 45 seconds.

Several athletes brought home silver medals, including Aric Eaton, who prequalified in the pole vault, clearing 11-3. ZumBrunnen ran 63.6 seconds in the 400-meter dash to prequalify in her third event.

The boys 4x100 relay of West, Eaton, Mason Wells and Stanton also ran just over 51 seconds to place second. Cody Taylor earned a silver medal in the mile in a time of 5:30.

Bronze medal winners included Ladwig in the 300-meter hurdles, Richardson in the discus and Eaton in the triple jump.

Saturday was a highlight day for Lusk, as the Tigers hosted the Dennis Zowada Invite.

It was the best meet of the year thanks to the volunteers that helped out. The track team and coaches would thank all of you that helped from timing to field events to cheering on our athletes. We live in a great community.

Jasper Caldera was the only gold medal winner going 51-5 in the shot and 150-1 in the discus to win those events.

Dylan Molzahn was second in both throwing events, throwing personal bests of 49-10 in shot and 131-10 in discus, which was a prequalifying mark.

Cody Taylor was runner up in the two-mile run with a time of 12:10.

Aric Eaton had a nice day going 11-9 in the pole to place second while jumping a personal best in triple jump of 37 feet to place eighth.

Renae Marker came back from illness, placing second in the high jump at 4-10, while also jumping a personal best 14 feet in the long jump.

Richardson had a good day placing third in both throwing events. She threw a personal best 33-11 in shot.

ZumBrunnen also continued to impress as she placed third in the 100, 200 and high jump while placing fourth in the long jump with a personal best 15 feet.

Ladwig placed third in the 100 hurdles and fifth in the 300 hurdles, while fellow hurdler Jaden Stauffer finished eighth in the 100 hurdles and seventh in the 300 hurdles.

The boys’ sprint medley relay team of Cummins, Wells, Ricketts and Matthews earned a bronze medal.

David West earned bronze in the 800-meter run in 2:23 and just missed the podium in pole vault.

The 4x400 relay team of Taylor, Taylor, Miller and West ran a great race placing fifth in 4:02 but were less than a second out of second place.

As a team, the boys scored 76 points to place fourth and the girls scored 58.33 to place sixth. The team will travel to Pine Bluffs for SEWAC on Saturday.

Best in the West results

Boys:

Shot – 1. Dylan Molzahn 48-10.5; 8. Jasper Caldera 46-2.5

Discus – 1. Caldera 146-3.5

Pole vault – 5. Aric Eaton 10-10

Girls:

100-meter dash – 2. Mel ZumBrunnen 13.63

200-meter dash – 4. ZumBrunnen 28.11

Hight jump – 7. ZumBrunnen 4’ 9”

Wright’s Scott Hardy results

Boys:

100-meter dash – Ma son Wells 13.46; Stanton Ricketts 13.71; Paddy Duffy 15.94

400-meter dash – 7. Caleb Miller 60.70; David West 61.63

1,600-meter run – 2. Cody Taylor 5:30.15; Collin Taylor 6:18.77

4x100 – 2. West, Wells, Ricketts, Aric Eaton 51.05

4x800 – Taylor, Taylor, West, Miller 9:45.74

Shot put – 1. Jasper Caldera 45’ 4”; Kort Bannan 22’ 7”

Discus – 1. Caldera 151’ 6”; Cody Taylor 75’ 3”; Bannan 59’ 9”

Pole vault – 2. Eaton 11’ 3”; 6. West 9’ 9”

Long jump – Miller 15’ 9.5”; Wells 15’ 6”; Ricketts 15’ 3”; Duffy 12’ 10.75”

Triple jump – 3. Eaton 34’ 6.25”; Ricketts 29’ 1”

Girls:

100-meter – Hattie Nelson 16.07; Mel ZumBrunnen FS

400-meter – 2. ZumBrunnen 63.60; Reynolds--82.95

100-meter hurdles – 1. Jazmin Ladwig 17.95; 4. Jaden Stauffer 20.39

300-meter hurdles – 3. Ladwig 56.65; 5. Stauffer 61.17

Shot put – 1. Anna Richardson 32’ 6”; Courtney Rowley 26’ 3”; Larkin Williams 24’ 11.5”

Discus – 3. Richardson 84’ 8”; 7. Rowley 77’ 8”; Williams 65’ 1”

High jump – 1. ZumBrunnen 4’ 8”; Stauffer 4’

Long jump – Nelson 10’ 10.75”; Reynolds 9’ 7.25” 

Pole vault – Reynolds 6’; Nelson NH

Dennis Zowada results

Boys

100-meter dash – Eaton 12.22; Jayce Cummins 12.69; Wells 12.70; Ricketts 13.63

200-meter dash – Duffy 33.62

400-meter dash – 8. Miller 60.0; West 60.35; Gabe Matthews 67.34

800-meter run – 3. West 2:23.18; Matthews 2:50.77

3,200-meter run – 2. Cody Taylor 12:10.23

4x100 – 2. Cummins, Wells, Eaton, Col. Taylor 49.42

4x400 – 5. Taylor, Taylor, West, Miller 4:02.22

Sprint medley relay – 3. Cummins, Wells, Ricketts, Matthews 4:48.54

Shot put – 1. Caldera 51’ 5”; 2. Molzahn 49’ 7; Bannan 23’ 11.5”

Discus – 1. Caldera 150’ 1”; 2. Molzahn 131’ 10”; Cod. Taylor 66’ 9”; Bannan 51’ 5”

Pole vault – 2. Eaton 11’ 9”; West 8’ 9”

Long jump – 8. Cummins 17’ 10”; Ricketts 14’ 3.5”; Wells 14’ 3”; Duffy 13’ 9.75”

Triple jump – 8. Eaton 37’ 7.5”; Miller 35’ 5.5”; Col. Taylor 31’ 8.5”; Ricketts ND

Girls:

100-meter dash – 3. ZumBrunnen 13.10; Ladwig 14.56; Stauffer 15.14; Nelson 15.76

200-meter dash – 3. ZumBrunnen 27.41; Nelson 33.27

400-meter dash – Reynolds 81.51

800-meter run – Reynolds 3:29.80

100-meter hurdles – 3. Ladwig 17.98; 4. Stauffer 20.38

300-meter hurdles – 5. Ladwig 57.45; 7. Stauffer 60.83

Shot put – 3. Anna Richardson 33’ 11”; Courtney Rowley 28’ 11.5”; Larkin Williams 26’ .5”

Discus – 3. Richardson 87’ 5”; 7. Rowley 76’ 1”; Williams 60’ 5”

High jump – 2. Renae Marker 4’ 10”; 3. ZumBrunnen 4’ 8”; 8. Stauffer 4’

Long jump – 4. ZumBrunnen 15’; 8. Marker 13’ 11.5”; Nelson 10’ 4.75”; Reynolds 9’ 7.

Pole vault – Reynolds 6’ 6”; Nelson NH

Advertisement

TRENDING RECIPE VIDEOS


Video News
More In Sports